Stadion Miejski

Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego

Stadion Miejski obejmuje:

- boisko piłkarskie trawiaste

- kompleks "Orlik 2012" z boiskiem do piłki nożnej o wymiarach 30,0 m x 50,0 m oraz boiskiem do koszykówki, tenisa ziemnego, siatkówki i piłki ręcznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą

- boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią "sztuczna trawa" do gier zespołowych - piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka ręczn, do tenisa ziemnego

- urządzenia lekkoatletyczne

- pawilon sportowy z zapleczem noclegowym i sanitarny

- trybunę krytą z siedziskami plastikowymi dla 670 widzów

Historia i powstanie Stadionu

W roku 1925 powstał projekt budowy stadionu. W rok później wycięto trochę drzew i ruszyła budowa stadionu, między szosą prowadzącą z Gostynina do Płocka, a torami kolejowymi na trasie Kutno-Płock. Od strony północnej płynęła rzeczka a od południowej były wejścia Wśród drzew postawiono trybunę na 400 miejsc z lożami i amfiteatralnie rozmieszczonymi ławkami dla widzów. Uroczyste otwarcie stadionu miało miejsce w 1928 roku, nadano mu imię Stadion im. Józefa Piłsudskiego. W 1934 r. poznańscy kolejarze na rzeczce przepływającej koło stadionu wybudowali basen o wymiarach 25 x 5 m , służył on zawodnikom „Lecha” Poznań przebywającym na dwutygodniowym obozie sportowym do treningów, a potem (do 1939r) młodzieży i społeczeństwu naszego miasta.

W 1935 roku przed Olimpiadą w Berlinie na gostynińskim stadionie przez 12 dni przebywali reprezentanci Polski w lekkiej atletyce:

• Witold Gerutto –reprezentant Cresovi Grodno, AZS Wilno, Warszawianki i Ogniwa Warszawa. W okresie powojennym od 1967 r. Prezes PZLA. Najlepszy wynik X m-ce na zawodach w Londynie w 1948r. wynikiem 14,45 m w pchnięciu kulą
  • Jerzy Pławczyk –reprezentant AZS Warszawa. Najlepsze wyniki VII m-ce w Los Angeles w roku 1932 w skoku wzwyż wynikiem 190 cm, IX m-ce w Berlinie w roku 1936 w dziesięcioboju wynikiem 6871 pkt.
  • Eugeniusz Lokajski – reprezentant Warszawianki. Najlepszy wynik VII m-ce w Berlinie w roku 1936 w rzucie oszczepem wynikiem 66,39 m.
  • Józef Noji –reprezentant Sokoła Poznań, Legii Warszawa i Syreny Warszawa. Najlepsze wyniki III m-ce w eliminacjach na 5000 m z czasem 15:11,20 sek., V m-ce w finale z czasem 14:33,40 sek. w Berlinie w roku 1936.
  • Kazimierz Kucharski –reprezentant Jagiellonii Białystok, Pogoni Lwów. Najlepsze wyniki II m-ce w półfinale biegu na 800 m i IV m-ce w finale z czasem 1:53,80 sek. w Berlinie w roku 1936.

W roku 1937 gostynińscy działacze zorganizowali imprezę z udziałem Mistrza Olimpijskiego z roku 1932 w biegu na 10.000 m – Janusza Kusocińskiego wtedy to właśnie padł rekord frekwencji widzów na stadionie.
    POWSTANIE OŚRODKA SPORTU I REKREACJI
    W roku 1972 na bazie stadionu powstaje Powiatowy Ośrodek Sportu i Turystyki. W 1975 roku następują istotne zmiany podyktowane reorganizacja w strukturze sportu. Wtedy to powołano Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gostyninie. W tym czasie trwa rozpoczęty w roku 1974 remont obiektu –budowa pawilonu z trybunami, adaptacja pomieszczeń na pokoje sypialne- który zakończono w roku 1978 .

28.04.1979 r. podczas uroczystości obchodów Dni Olimpijczyka w Gostyninie, stadion zostaje nazwany imieniem Janusza Kusocińskiego. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wspaniałemu biegaczowi, bohaterowi, zamordowanemu w 1940 r. przez hitlerowców, dokonał gość honorowy imprezy- Mistrz Olimpijski z Rzymu w biegu na 3000 m z przeszkodami Zdzisław Krzyszkowiak. Sztandar Olimpijski niósł uczestnik Igrzysk w Monachium Sławomir Maciejowski. W towarzystwie Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu Olimpijskiego były mistrz wręczył kółka olimpijskie gostynińskiej młodzieży.

W roku 1986 miał miejsce kolejny remont kapitalny stadionu, trwał krótko bo tylko rok. W międzyczasie oddano do użytku nową pełno wymiarową płytę piłkarską.

NAJNOWSZA HISTORIA:

8 maja 2007 roku na Stadionie MOSiR w Gostyninie rozegrany został międzynarodowy mecz drużyn młodzieżowych:

Polska 1-2 Rosja

Mateusz Kolouszek 52 - Nikołaj Iwannikow 45, Anton Chodyriew 48

W dniach 24 i 25 sierpnia 2010r. odbył się XXV Międzynarodowy Turniej Juniorów o Puchar Syrenki. Na stadionie w Gostyninie zostały rozegrane dwa mecze:

Nr. Data Drużyny Strzelcy
1 24 sierpnia 2010r. Polska U-17 - Bułgaria U-17 1:0 Martin Kobylański
2 25 sierpnia 2010r. Irlandia Płn. U-17 - Ukraina U-17

Puchar Syrenki do Gostynina ponownie zawitał w 2012 roku:

Nr.

Data Drużyny Strzelcy
1 31 sierpnia 2012r. Polska U-17 - Irlandia Płn. U-17 2:0 Grzegorz Tomasiewicz (2x)

Stadion MOSiR dwukrotnie gościł w 2012 i 2013 roku Wojewódzki Finał Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

Corocznie pod koniec maja odbywa się Mazowiecka Wystawa Psów Rasowych.

Ze Stadionu MOSiR korzystają piłkarze MKS "Mazur" Gostynin oraz grupy młodzieżowe.

Wiadomości (utwórz nową)